Služby

Vyšetření chrupu

Vstupní komplexní vyšetření zahrnuje celkové vyšetření chrupu – kromě standardních metod (vyšetření zrakem a sondou) získáváme podrobné informace za pomocí nových technologií jako jsou digitální rentgen a intraorální kamera. Na výsledky tohoto vyšetření není nutné čekat. Snímky se v krátkém okamžiku objeví na monitoru přímo před Vámi a nález je možné ihned s lékařem společně analyzovat.

Při sestavování léčebného plánu bereme do úvahy všechny individuální aspekty Vašeho případu.

Jak jsme již uvedli mezi standardní metody vyšetření chrupu na přítomnost kazu patří vyšetření pohledem a ručním sondou. Takto lze ovšem zjistit pouze zlomek z přítomných kazů. Kazy vzniklé v mezizubí lze takto odhalit jen tehdy, jsou-li dostatečně veliké a probarvují-li zub, nebo když už došlo k prolomení skloviny do dutiny kazu.

Abychom byli schopni odhalit všechny mezizubní a fissurální kazy už v počátečním stadiu, používáme rutinně specializovaná přístrojová vyšetření.

 

Záchovné vyšetření

 
Zubní kaz
 
Zubní kaz je nejrozšířenější chorobou ústní dutiny. Znamená poškození zubů způsobené činností baktérií a mikroorganismů. Tyto baktérie se nachází ve zvýšeném množství v zubním povlaku, který pokrývá povrch zubu v případě nedostatečné ústní hygieny. Na nevyčištěných místech se tento povlak vrství a hromadí.
 
Baktérie povlaku uvolňují toxické látky, které mění cukry v kyseliny. Tyto kyseliny následně narušují povrch zubu a usnadňují tak průnik baktérii dovnitř zubu a vytvoření zubního kazu. Tento povlak může časem i zmineralizovat a vytvořit zubní kámen.
 
Kompozitní (bílá) výplň
 
Bílá nebo-li fotokompozitní výplň Italdent je vysoce estetickou náhradou časti zubu. Tato výplň je přesně v barvě a tvaru Vašeho zubu. Právě proto je její využití nenahraditelné zejména v předním úseku chrupu. Při zhotovování bílých výplní je však naprosto nutné suché okolí zubu, proto je při snaze o dosažení optimálního a dlouhodobého výsledku zapotřebí perfektní hygiena bez krvácivosti dásní.
 
Endodoncie (ošetření kořenových kanálků)
 
Endodoncie je léčba komplikací zubního kazu, tedy zánětu a onemocnění nervového systému zubů (kořenových kanálků). V těchto případech se odstraní poškozený nerv, pročistí se zbylé prostory, které se následně dobře zaplní a utěsní kořenovým výplňovým materiálem.
 
Předpokladem úspěšného ošetření je důkladné pročištění kanálků a jejich utěsnění, aby se zabránilo dalšímu průniku infekce. Další pronikání infekce, při nedostatečném utěsnění kořenového systému, je často příčinou pozdních obtíží (bolest již „mrtvého“ zubu) a vytvoření ložiska infekce v kosti (váček). Pokud při vyšetření zjistíme nedostatečné zaplnění, je nutné provést nové ošetření, které umožní zhojení zánětlivého ložiska. U postranních zubů (malé i velké stoličky) je nutné po dokončení kořenového ošetření zub vyztužit dostavbovým čepem a zakrýt polokorunkou nebo korunkou, aby se předešlo nebezpečí jejich rozlomení.
 

Prevence a hygiena

Pravidelná dentální hygiena předchází vznikům zubních kazů a zánětů v ústní dutině. Dokáže také zastavit či vyléčit již vzniklá onemocnění úst. Díky důkladné péči se z dosud obávaných návštěv zubaře stane příjemná záležitost.

Po důkladném vyšetření klasickém i rentgenovém zubní lékaři nejprve odstraní ultrazvukovými přístroji i ručními nástroji zubní kámen a plak. Tím je zajištěno důkladné odstranění zubního kamene nad dásní i pod ní a vyhlazení kořene u parodontózních zubů.

Depurací (leštěním zubů) se odstraní pigmentace z čaje, kávy nebo kouření a docílí se hladkého povrchu zubů. Do budoucna tak dojde k výraznému snížení počtu bakterií v dutině ústní.

Air-flow (pískování) pomůže tam, kde depurace nestačí. Jde o výborného pomocníka při čištění pigmentací v mezizubních prostorech, fisurách (drážky na stoličkách) a u zubů s fixními rovnátky.

Kontraindikace: Akutní zánět dásní, těhotenství, astma a dýchací problémy.

 

Protetické ošetření

Cílem protetického ošetření je nahradit chybějící zub či skupinu zubů, případně nahradit takovou část, která byla znehodnocena kazem nebo úrazem.

Jeho principem je připevnění zvoleného typu náhrady na upravený zdravý kořen zubu. Zubní náhrady zhotovujeme fixní nebo snímatelné, vždy na základě individuálního řešení pro každého pacienta.

Korunka

Korunka je obal zubu, vytvořený v laboratoři, který zcela funkčně i esteticky nahradí poškozený nebo ztracený zub. Z materiálu používaném v naší ordinaci si můžete vybrat mezi korunkou celokeramickou nebo metalokeramickou.

Celokeramické korunky jsou tvořeny opět ze dvou vrstev. Speciální keramika s výbornými mechanickými vlastnostmi dodává náhradě dostatečnou pevnost, stejně jakou u metalokeramiky kov. Na rozdíl od kovové konstrukce však propouští částečně světlo, což se projeví přirozenějším působením barev.

Metalokeramické korunky jsou standardem pevných náhrad. Vnitřek korunky je zhotoven z kovu (slitiny obecných nebo ušlechtilých kovů) a zajišťuje pevnost. Vně je kov pokryt vrstvou keramiky, která co nejvěrněji napodobuje barvou a tvarem původní zub.

Můstky

Pokud chceme nahradit chybějící zub jiným způsobem než implantátem, zvolíme fixní můstek, to znamená náhradu, která je pevně nalepená na obroušené zuby. Překlenuje mezeru z jednoho zubu na druhý, přičemž materiál používáme stejný jako u korunky, to znamená metalokeramiku a celokeramiku.

Inlay, onlay

Inlay je výplň v postranním zubu která se zhotovuje nepřímým způsobem. Po odstranění kazu a otisku se zhotovuje v laboratoři. Do zubu se následně vlepí cementem nebo pryskyřicí. Onlay se zhtovuje stejným způsobem jako inlay. Svým rozsahem nahrazuje jeden nebo více hrbolků postranního zubu. Materiály používané k výrobě inlaí a onlaí mohou být zlato, keramika nebo kompozit.

Snímatelné náhrady

Jako provizorní a někdy i definitivní řešení lze vyrobit snímací pryskyřičnou náhradu, která nahrazuje větší počet chybějících zubů, případně nahrazuje ztrátu všech zubů.